Články související
s tématem Tepuy
- Cueva Autana
- Roraima
Cueva Ojos de Cristal - Chimantá
Cueva Charles Brewer - Historie speleologie v kvarcitových masivech
- Bibliografie
Fotogalerie
Multimédia

Akopán-tepuy, Chimantá

Salto Angel
Svou výškou 979 m je nejvyšším vodopádem světa.
Foto: Federico Mayoral

Salto Yuruaní není ani nejvyšší ani nejvodnatější. Zajímavý je však tím, že stejnojmenná řeka pod ním proudí po jaspisovém dně.

Súvrstvie Canaima je tvorené kremennými pieskovcami a arkózami, konglomerátovými pieskovcami, konglomerátmi, prachovcami a bridlicami. Hrúbka súvrstvia je 1100 až 1200 m.
Súvrstvie je dnes odhalené v najnižších častiach Gran Sabany (okolo väčších riek - na obr. Caroní), kde vytvára aj najväčšie plochy.

Nad súvrstvím Canaima leží súvrstvie Guaiquinima, tvorené jemnozrnnými, šikmo zvrstvenými, laminovanými a masívnymi pieskovcami a arkózami; prachovcami a drobami; červenými, zelenými a zeleno-sivými jaspismi obsahujúcimi devitrifikovaný a (alebo) silicifikovaný vulkanický popol a malé kryštály kremeňa a živca. Súvrstvie je niekoľko sto metrov hrubé.
Toto súvrstvie je podložím samotných tepuy. Tvorí náhorné plošiny Gran Sabany a svahy na báze mesiet.

Kukenan-tepuy
Najmladšou časťou skupiny Roraima je súvrstvie Auyantepuy. Je zložené hlavne z kremenných pieskovcov, výrazne menej arkóz; geomorfologicky formuje stupne alebo steny (klify), 300–700 m vysoké a ploché stolové hory.
Guayánská vysočina
Text: Marek Audy, Braňislav Šmída
Na obrovské ploše předkambrického Guayanského štítu, uprostřed
prakontinentu Gondwana se v proterozoiku (před cca 2 mld. let)
usazovaly ohromné masy klastických nánosů. Od mezozoika byla tato
souvrství formována řadou pratoků, takže v současné době se z nich
dochovaly pouze skalnatá věžovitá torza nebo osamocené mesety uváděné v
literatuře pod souborným názvem souvrství Roraima. Stolové hory se
vypínají ohromnými kolmými až převislými stěnami nad hustými pralesy v
povodí řek Caroní a jejích přítoků. Skalní stěny jsou často vysoké přes
tisíc metrů, což činí vrcholová plata téměř nepřístupnými. (Východní
stěna Cerro Marrahuaka je vysoká téměř 1500 m!) Rozloha náhorních
plošin je přitom poměrně veliká, (Např. Cerro Ichún 2500 km2
nebo Macizo del Chimantá cca 1470 km2)
První zdolanou stolovou horou Guayánské vysočiny byla Roraima (2810 m n.m.). Její vrcholové plató bylo dosaženo již v roce 1884 vědeckou expedicí, vedenou Sr. Everardem Im Thurn a Harry Perkinsem. Jejich přednášky v Anglii byly natolik zajímavé, že inspirovaly spisovatele A. C. Doyla k napsání světoznámého románu Ztracený svět. Na základě tohoto románu řada vědců ještě na počátku minulého století věřila, že se na izolovaných skalních věžích dochoval pravěký život včetně dinosaurů.
Politicky je Guayánská vysočina součástí tří zemí: Brazílie, Venezuely a Guayány. Rozsáhlou zem ale obývají téměř výhradně původní obyvatelé indiáni - kmen Pemonů. Původní jazyk Pemonů taurepánština dal zemi savan, stolových hor a častých dešťů název. Guayána v taurepánštině znamená - Země vod. Mesetám indiáni říkají tepuy. Tento název se pro místní geologické útvary přenesl do všech světových jazyků. Dnešní nejpopulárnější mesetou je bezesporu Auyán-tepuy. Ta se proslavila nejvyšším vodopádem světa Salto Angel, který je 979 m vysoký.Velká část Guayánské vysočiny je součástí národního parku Canaima.
